1827520 5171470

جهان در طول ۱۰۰ سال اخیر در عرصه پرواز، راهی طولانی را پیموده است. پَن اَم (Pan Am) اولین شرکت هواپیمایی بود که مردان را به عنوان مهماندار استخدام کرد، اما حمل و نقل هوایی بوئینگ (یونایتد ایرلانز امروزی) اولین شرکت هواپیمایی بود که در سال ۱۹۳۰ زنان مهماندار را به استخدام خود درآورد.

به گزارش روزیاتو، امروزه هم زنان و هم مردان به عنوان مهماندار هواپیما فعالیت می‌کنند، اما این به لطف تلاش‌های پیشگامانه زنانی مانند الن چرچ، تلما جین هارمن، روث کرول تیلور و دیگرانی است که برای برقراری برابری جنسیتی در این نقش تلاش کردند.

کانال عصر ایران در تلگرام زنان تاریخ‌‌ساز؛ با اولین مهمانداران زن هواپیما در جهان آشنا شوید

زنان تاریخ‌‌ساز؛ با اولین مهمانداران زن هواپیما در جهان آشنا شوید

تلاش‌ها برای برابر ساختن مشاغل هوانوردی برای مردان و زنان، حرفه خلبانی را نیز شامل می‌شود، اگرچه هنوز تحت سلطه مردان است.

در ادامه با سه زن مهم و تاریخ‌ساز عرصه هوانوردی که به عنوان اولین مهمانداران زن تاریخ شناخته می‌شوند بیشتر آشنا می‌شوید.

الن چرچ

زنان تاریخ‌‌ساز؛ با اولین مهمانداران زن هواپیما در جهان آشنا شوید

الن چرچ (Ellen Church) اولین مهماندر زن هواپیما بود. او آرزو داشت خلبان شود اما نتوانست زیرا در آن زمان فعالیت در این شغل برای زنان غیرممکن بود.

درنتیجه به‌جای خلبانی، به شرکت حمل و نقل هوایی بوئینگ رفت و این ایده نو را مطرح کرد که خطوط هوایی پرستاران را در هواپیماهای مسافربری به کار گیرند.

زنان تاریخ‌‌ساز؛ با اولین مهمانداران زن هواپیما در جهان آشنا شوید

پرواز خطرناک بود و خطوط هوایی به دنبال راهی برای آرامش‌ بخشیدن به مردم بودند. درنتیجه الن چرچ توانست بوئینگ را متقاعد کند که وجود پرستاران زن در پروازها از ترس مسافران می‌کاهد. او این شغل را به دست آورد و به عنوان اولین زن مهماندار بین اوکلند-شیکاگو پرواز کرد.

الن چرچ همچنین برنامه آموزشی و شرح وظایف این حرفه جدید معروف به «ارجینال اِیت» را برای اولین زنان مهماندار تاریخ توسعه داد. حرفه او در پرواز تنها ۱۸ ماه به طول انجامید، زیرا چرچ در یک تصادف رانندگی مجروح شد. او بعداً مدرک دانشگاهی خود را دریافت کرد و به پرستاری بازگشت.

تلما جین هارمن

زنان تاریخ‌‌ساز؛ با اولین مهمانداران زن هواپیما در جهان آشنا شوید

موزه ملی هوا و فضا تلما جین هارمن (Thelma Jean Harman) را اولین زن مهماندار تاریخ می‌داند. در سال ۱۹۳۴ پس از فارغ‌التحصیلی از دانشکده پرستاری، هارمن شغلی در شرکت هواپیمایی ترنس ورلد ایرلاینز (TWA) پیدا کرد.

TWA او را استخدام کرد تا یک برنامه پذیرایی و مراقبت از مسافران برای پروازهایشان طراحی کند. هارمن مصاحبه با پرستاران برای این شغل را آغاز کرد و در انتخاب اولین یونیفرم‌های مهمانداری کمک کرد.

زنان تاریخ‌‌ساز؛ با اولین مهمانداران زن هواپیما در جهان آشنا شوید

او در ادامه مربی پرواز و مهماندار ارشد منطقه شد. هارمن از حرفه طولانی خود در هوانوردی لذت برد و شاهد توسعه آن از صنعتی نوپا تا عصر جت در دهه ۱۹۶۰ بود. او کار خود را با یک داگلاس دی‌سی-۲ چهارده نفره آغاز کرد اما زمانی که در دهه ۱۹۶۰ بازنشسته شد عصر جت فرا رسیده بود و همه فراموش کرده بودند که مهمانداران زن و نه مرد، دستیاران پرواز بودند.

روث کرول تیلور

زنان تاریخ‌‌ساز؛ با اولین مهمانداران زن هواپیما در جهان آشنا شوید

روث کرول تیلور (Ruth Carol Taylor) یکی دیگر از اولین مهمانداران زن شناخته‌شده بود که به عنوان اولین آمریکایی‌ آفریقایی‌تبار وارد این عرصه شد. او در سال ۱۹۵۵ از دانشکده پرستاری فارغ‌التحصیل شد و در سال ۱۹۵۸ توسط خطوط هوایی موهاوک (Mohawk) استخدام شد.

خانم تیلور این شغل را پس از رد شدن توسط شرکت ترنس ورلد ایرلاینز به دست آورد زیرا این شرکت در آن زمان تنها زنان سفیدپوست را به عنوان خدمه پرواز استخدام می‌کرد.

با این حال او حرفه کوتاهی را تجربه کرد زیرا پس از ازدواج مجبور به استعفا شد. سیاست‌های آن زمان این بود که مهمانداران باید مجرد باشند.